Årsmøde i Kulturarv Fyn
Fredag den 20. marts 2026
Årsmøde blev holdt i Historiens Hus, Klosterbakken 2, 5000 Odense C
- Valg af dirigent
Berit S. Jakobsen blev valgt. Hun konstaterede, at årsmødet var rettidigt indkaldt. - Aflæggelse og godkendelse af beretning
Formandens beretning
Kulturarv Fyns bestyrelse har afholdt bestyrelsesmøde den 6. februar, årsmøde den 27. marts samt bestyrelsesmøder den 19. maj og 22. september 2025. Her har bestyrelsen drøftet kulturarvsspørgsmål på tværs af ABM-området.
Kulturarv Fyns bestyrelse består nu af følgende medlemmer: Johnny Wøllekær, Jesper Hansen, Troels Malthe Borch, Torben Lindegaard, Berit Sandholdt Jacobsen, Kim Furdal og Mette Ladegaard Thøgersen.
Berit Sandholdt Jacobsen, biblioteksleder i Svendborg, har varetaget posten som næstformand. Jesper Hansen har varetaget kassererposten og i praksis været formand for et af Kulturarv Fyns stående udvalg, Bevaringsrådet (pt. et hvilende udvalg). Morten Nielsen fra Svendborg Museum har ført Kulturarv Fyns regnskab. Johnny Wøllekær har varetaget sekretærposten. Troels Malthe Borch har haft formandsposten for Formidlingsrådet, mens Kim Furdal har været formand for Kulturmiljørådet.
Kulturarv Fyn afviklede i 2025 for første gang et fagligt seminar i forbindelse med årsmødet. Desuden har Kulturarv Fyn arbejdet på formidlingsprojektet Breve fra fortiden, men projektet har endnu ikke opnået ekstern finansiering. Endelig har bestyrelsen arbejdet med nye vedtægter for at sikre en bredere repræsentation på tværs af institutioner og ABM-området, jf. senere punkt.
Således passeret i Kulturarv Fyn-sammenhæng i 2025. Tak til alle i bestyrelsen for et godt samarbejde.
Kulturmiljørådet
Kulturmiljørådet har holdt fire møder i løbet af året. I alt er der behandlet to nedrivningssager (Sølyst i Nyborg og Kirkevej 50 i Fangel), og en kommuneplan (for Kerteminde). Rådet har været inde i sag om fredning af Lillemølle i Nyborg Kommune, hvor der har været et politisk ønske om, at man igen kan køre over mølledæmningen.
Desuden har Kulturmiljørådet indsendt et høringssvar ”Bemærkninger til forslag til genbesøg of vandområdeplanerne 2021-2027”. For Kulturmiljørådet er det helt afgørende, at miljøplanerne tager hensyn til de kulturhistoriske værdier langs de fynske åløb. Overordnet ønsker Kulturmiljørådet, at disse bevaringsværdier bevares og beskyttes. Det handler især om de mange vandmøller, vadesteder og stenkister. Rådet anbefalede en genbesigtigelse af 197 anlæg. Og mere generelt: ”Kulturmiljørådet vil opfordre styrelsen til ikke at være slave af traditionen, men tænke kreativt, nyt og ikke mindst indarbejde de kulturhistoriske værdier i vandområdeplanerne eller helt udskrive dem af planerne”
Som noget nyt har rådet godkendt et sæt retningslinjer for behandling of energianlæg i det åbne land. Vindmøller og solcelleanlæg spiller en stadig større rolle og den seneste udvikling har understreget behovet for at gøre grøn energi til en strategisk ressource som gør Europa energimæssigt uafhængig. Men grøn energi koster noget, ikke kun økonomisk. De fylder i landskabet og bliver de placeret uden omtanke, kan det få konsekvenser for såvel beboere som kulturmiljø og bygningskultur. Kulturmiljørådet behandler de sager, der handler om bevaringsværdige og fredede kulturmiljøer og bygningskultur. For at få en nogenlunde stringent sagsbehandling har kulturmiljørådet udarbejdet et sæt retningslinjer og principper for behandling af sager vedrørende energianlæg i det åbne landskab. Helt konkret har Kulturmiljørådet anbefalet, at man ikke opfører en solcellepark ved herregården Glorup, hvis store marker er interessante for investeringsselskaber.
Et evigt problem er bygninger, som ejerne lader forfalde. Her har rådet startet en drøftelse om de mange landejendomme, der er så billige, at de er i fare for at blive nedrevet.
Sulegårdsprojektet har været på dagsordenen gennem flere år og nu er Kulturmiljørådet på vej med et projekt og en plan for finansieringen.
Formidling af de fynske kulturmiljøer. Strategi. Rådet ønsker en større formidlingsmæssig indsats og har vedtaget en strategi, men det kniber med tid og ressourcer til at realisere ideerne.
Sidst på året takkede Christian Tilmo af, som repræsenterede Akademirådet. Kulturmiljørådet vil godt takke Christian for hans indsats i rådet.
Kulturmiljørådet for Fyn dækker hele Fyn, men rådet har ikke fra egne rækker kræfter og ressourcer til at dække hele Fyn. Rådet er derfor afhængig of gode kræfter rundt om i de små samfund, når der opstår problemer og udfordringer, der har betydning og konsekvenser, som rækker uden for lokalsamfundet. Kulturmiljørådet bliver ikke stærkere end de lokale ildsjæle, der melder ind, når beslutninger og ofte også mangel på beslutninger betyder kulturhistoriske tab. Derfor skal der lyde en kraftig opfordring til at være kulturmiljørådets øjne og øren i de mange lokalsamfund.
Formidlingsudvalget
Breve fra fortiden
Guidet fælleslæsning med fokus på historiske breve og arkivalier.
Da det har vist sig vanskeligt at skaffe penge til projektet ”Breve fra Fortiden” med guidede fælleslæsninger, overvejes det nu, hvordan projektet kan få nyt liv. Vores projekt – Breve fra fortiden – har ikke rigtigt kastet penge af sig. Det er også blevet sværere at søge penge fra ministeriet. Ideen er ikke droppet, men kører på nedsat blus.
Kulturarv Fyn årsmøder
Mål om at gøre Kulturarv Fyns årsmøder til faglige årsmøder for folk på Fyn, der arbejder med kultuarv på biblioteker, arkiver, museer, universitetet m.m. Debat, netværk, nye tendenser, nye udfordringer, fynske nyheder m.m.
Stærkt forbedret tilmelding ift. tilsvarende i 2025.
Beretningerne godkendt.
- Aflæggelse og godkendelse af årsregnskab for 2025
Forperson Mette Ladegaard Thøgersen gennemgik regnskabet.
Årsregnskab godkendt. - Godkendelse af budget og fastsættelse af kontingent for 2026
Budgettet blev godkendt.
Kontingent uændret. - Behandling af indkomne forslag
Vedtægtsændring vedr. bestyrelsens sammensætning.
Ændres fra:
§5 Bestyrelse
På årsmødet vælges en bestyrelse, der har syv medlemmer. Fire af bestyrelsens medlemmer vælges for to år, således at halvdelen er på valg hvert år. Det ene år vælges én repræsentant for museumsområdet og én repræsentant for biblioteksområdet – det følgende år vælges tilsvarende én repræsentant for arkivområdet og én repræsentant for kulturmiljøområdet. Bestyrelsens tre øvrige medlemmer er de til enhver tid valgte formænd for de stående underudvalg. Bestyrelsen konstituerer sig selv med formand, næstformand og sekretær (der samtidig fungerer som kasserer).
§6 Underudvalg
Årsmødet nedsætter stående underudvalg, i første omgang på formidlingsområdet, konserveringsområdet og kulturmiljøområdet. Årsmødet og bestyrelsen kan herudover nedsætte ad hoc-underudvalg. Underudvalgene sammensættes i alle tilfælde af fagkyndige personer. Underudvalgene udpeger selv deres formand.
§7 Repræsentation udadtil
Kulturarv Fyn kan lade sig repræsentere i de for ABM-institutioner relevante organer.
Ændres til:
§5 Bestyrelse
På årsmødet vælges en bestyrelse, der har syv medlemmer. Bestyrelsens medlemmer vælges for to år. Hvert år vælges henholdsvis én repræsentant for museumsområdet, én repræsentant for biblioteksområdet og én repræsentant for arkivområdet. Forpersonen for Kulturmiljørådet er også medlem af Kulturarv Fyns bestyrelse. Bestyrelsen konstituerer sig selv med forperson, næstforperson og sekretær. Fra bestyrelsens midte vælges en kasserer.
§6 Underudvalg
Kulturmiljørådet er et fast underudvalg.
Rådet består af seks medlemmer med faglige kompetencer inden for rådets kommissorium. Medlemmerne vælges for fire år ad gangen, idet perioden følger den kommunale valgperiode og udpeges af følgende organisationer:
et medlem udpeget af Sammenslutningen af Lokalarkiver (SLA Fyn)
to medlemmer udpeget af De fynske statsanerkendte kulturhistoriske museer (medlem af Kulturarv Fyn)
et medlem udpeget af By og Land
et medlem udpeget af Danmarks Naturfredningsforening
et medlem udpeget af Akademirådet
Udpegningen sker i slutningen af valgperioden og valg af formand sker på rådets første møde i den nye valgperiode.
Formanden er medlem af bestyrelsen for Kulturarv Fyn.
Årsmødet kan desuden nedsætte ad hoc underudvalg fra bestyrelsens midte og med eksterne repræsentanter. Underudvalgene sammensættes i alle tilfælde af fagkyndige personer. Underudvalgene udpeger selv deres forperson.
Vedr. udpegning af museumsrepræsentanter til Kulturmiljørådet, retter Kulturarv Fyn en henvendelse til de kulturhistoriske medlemsmuseer.
Vedtægtsændringerne blev godkendt.
- Valg af tre bestyrelsesmedlemmer, revisor og revisorsuppleant
Nuværende bestyrelse:
Mette Ladegaard Thøgersen (formand), Østfyns Museer – ikke på valg
Berit Sandholdt Jacobsen, Svendborg Biblioteker – ikke på valg
Kim Furdal, Østfyns Museer (formand for Kulturmiljørådet) – ikke på valg
Jesper Hansen (kasserer), Museum Sydfyn – genopstiller ikke
Torben Lindegaard, Kulturmiljørådet – stopper automatisk efter de nye vedtægter, men er stadig medlem af kulturmiljørådet
Troels Malthe Borch, Østfyns Museer – stopper automatisk efter de nye vedtægter, men er stadig medlem af formidlingsrådet
Johnny Wøllekær (sekretær), Odense Stadsarkiv – på valg og genopstiller
Nye kandidater:
Som repræsentant for arkiverne:
Alexander Styhr Kristensen, arkivleder, Middelfart Museum
Som repræsentant for bibliotekerne:
Stine Marie Nordkvist Jullerup, udviklings- og projektkoordinator, Faaborg-Midtfyn
Bibliotekerne
Som repræsentant for museerne:
Johan Møhlenfeldt Jensen, museumschef, Museum Vestfyn.
Alle opstillede blev genvalgt/valgt.
Valg af revisor og revisorsuppleant
Revisor: Jeppe Jøhn Hørsholm fra Langelands Museum
Revisorsuppleant: Rasmus Lock fra Odense Stadsarkiv
- Vedtagelse af arbejdsplan 2026
Salget af kulturarvsboksen i 2024 har gjort det muligt at udvide årsmødet med et seminar for på den måde at sætte relevante kulturarvstemaer på tværs af hele ABM-området til debat og drøftelse – og således også her i 2026.
Kulturarv Fyns bestyrelse vil i 2026 foreslå en opdatering af foreningens vedtægter, som stammer fra oprettelsen i 2008. Der er – af historiske årsager – kun fire valgte medlemmer, mens de øvrige medlemmer er formænd for tre stående udvalg. Det er bestyrelsens ønske at åbne op for en mere åben og demokratisk rekruttering af nye bestyrelsesmedlemmer. Og så er det helt konkret et stort ønske, at flere ABM-institutioner vil være repræsenteret i Kulturarv Fyns bestyrelse og i de forskellige udvalg/arbejdsgrupper.
Med den nye bestyrelsessammensætning på plads vil Kulturarv Fyns nye bestyrelse tage en drøftelse af kommende fokusområder og nye projekter – herunder nedsættelse af ad hoc-udvalg.
Vi glæder os til et spændende år i kulturarvens tjeneste.
- Eventuelt
Intet.